خواص گیاهان

گریپ فروت

گریپ فروت و خواص آن

گریپ فروت میوه ای استوایی است که انواع مختلفی دارد.این میوه که دارای انواع دانه دار و بی دانه است، طبق رنگ پوست که زرد یا زرد متمایل به صورتی است، طبقه بندی می شود. این میوه تلخ مزه در اواخر قرن ۱۷ در باربادوز کشف شد.

- سرشار از ویتامین C و پتاسیم است.

- منبعی غنی از فولات، آهن، کلسیم و سایر مواد معدنی می باشد.

- انواع سرخ و صورتی آن  سرشار از بتاکاروتن است که بدن آن را به ویتامین A تبدیل می سازد.

- فیبر گیاهی اش فراوان، ولی مقدار کالری اش جزئی است.

- دارای بیوفلاوونوئید و شماری دیگر از مواد گیاهی است که از انسان در مقابل بروز سرطان و بیماری های قلبی مراقبت می کنند.

- امکان دارد در افراد حساس به مرکبات، واکنش حساسیت زا ایجاد کند. گریپ فروت، میوه ای توپر، خوش طعم و مغذی است.

نصف گریپ فروت، افزون بر 50 درصد مقدار مجاز خوراکی توصیه شده ی (RDA) ویتامین C را در بردارد. هم چنین 325 گرم پتاسیم، 25 میکروگرم فولات، 40 میلی گرم کلسیم و 1 میلی گرم آهن دارد. یک فنجان گریپ فروت شیرین نشده( بدون شکر) مقدار 95 میلی گرم ویتامین C و بیش از 150 درصد مقدار مجاز خوراکی توصیه شده (RDA) دارد. هم چنین بسیاری از سایر مواد مغذی در چنین میوه ی تازه ای جای گرفته است.

در گذشته، بسیاری از مردم، از خوردن گریپ فروت بدون شکر، به خاطره عصاره ی تلخ و ترش آن، خودداری می کرده اند، ولی به طور معمول با آمیختن آب گریپ فروت سرخ یا صورتی با سفید، مزه ی شیرین حاصل می شود.

اگر آب پرتقال یا گریپ فروت را با هم در آمیزیم، نوشابه ی نیروبخشی پدید می آید که نیاز به شیرین کردن ندارد.

به موجب برنامه های رژیم غذایی که طی سال ها از سوی سازمان نظارت بر مواد غذایی و دارویی آمریکا(FDA) تنظیم یافته، معلوم شده است که گریپ فروت از قدرت بی نظیری برای سوزاندن و از بین بردن چربی ها برخوردار است.

گریپ فروت، میوه ی مفیدی برای متعادل ساختن وزن بدن شمرده می شود؛ و مقدار زیاد فیبر گیاهی اش، گرسنگی را فرو می نشاند.

چنان چه می خواهید از وزن تان بکاهید، روزانه پیش ازهر خوراکی، آن را بخورید تا جلوی پرخوری تان را بگیرد، در ضمن میان وعده ی ایده آلی به شمار می رود.

جالب این که گریپ فروت سرشار از پکتین (فیبر محلول)‌ است که به کاهش کلسترول خون کمک می کند. وانگهی، پژوهش های اخیر حاکی از آن است که میوه ی مورد بحث، دارای مواد دیگری است که از بروز بیماری ها پیشگیری می کند.

به عنوان مثال، گریپ فروت های سرخ و صورتی، سرشار از لیکوپن هستند و این ماده، یک ماده ی آنتی اکسیدان است که به نظر می آید خطر بزرگ شدن پروستات را کاهش می دهد. محققان هنوز مکانیسم عملکرد لیکوپن را نشان نداده اند، لیکن بررسی 6 ساله ی دانشگاه هاروارد که توسط 48 هزار پزشک و سایر کارشناسان بهداشت صورت گرفت، حکایت از آن داشته است که مصرف 10 وعده مواد غذایی سرشار از لیکوپن در هفته، سبب کاهش 50 درصد سرطان پروستات می شود.

از دیگر مواد گیاهی موجود در گریپ فروت، می توان از اسیدفنولیک نام برد که مانع تشکیل نیتروزامین(مواد سرطان زا) بالیموندیدترپن و مونوترپن می شود. مواد مذکور موجب تولید آنزیم هایی می شوند که در جلوگیری از پیدایش سرطان اثر دارند و نیز بیوفلاوونویید که از عملکرد هورمون هایی که باعث رشد غده (تومور) می شود، جلوگیری می کند.

گروهی از مبتلایان به روماتیسم مفصلی، لوپوس و شماری دیگر از مبتلایان به اختلالات التهابی دریافته اند که مصرف هر روزه ی گریپ فروت نشانه های مرضی شان را کاهش می دهد. تصور می رود که این ویژگی از مواد شیمیایی گیاهی که مانع ایجاد پروستاگلاندین یعنی ماده ی التهاب زاست، ناشی می شود.

افرادی که به مرکبات حساسیت دارند، احتمالا در برابر گریپ فروت نیز از خود حساسیت نشان می دهند. این حالت ممکن است به خاطر خود میوه یا روغن موجود در پوست آن باشد.


سایر خواص غذایی و درمانی گریپ فروت

1ـ میوه ی گریپ فروت، اشتها را تقویت می کند.

2ـ گریپ فروت، عمل هضم را آسان می کند و ترشح شیره ی معدی و کیسه ی صفرا را سرعت می بخشد.

3ـ گریپ فروت دارای ویتامین C و بیوفلاوونوئید است. این ها در حفظ سلامت قلب و عروق بدن مؤثرند.

4ـ گریپ فروت به تولید قند و مواد حیاتی مورد نیاز بدن کمک می کند.

5ـ گل های گریپ فروت، خاصیت ضد تشنج و لرز را دارد و دم کرده ی آن را موقع تشنج، زکام و تب می نوشند.

6ـ اگر گریپ فروت را صبح ناشتا بخورند، خواص ادرارآور آن زیاد می شود و سموم را از بدن خارج می کند .

7ـ گریپ فروت، خون را تصفیه می کند و کلیه و کبد را پاک می سازد.

8ـ گریپ فروت، ضد خونریزی بواسیر است.

9ـ گریپ فروت، میوه ای خنک است و عطش را رفع می کند.

10ـ گریپ فروت، اختلالات مفصلی را درمان می کند.

11ـ گریپ فروت، برای کسانی که موهای سرشان می شکند، تجویز می شود.

12ـ گریپ فروت، برای کسانی که عفونت های ریوی و تب خیز دارند مفید است.

13ـ گریپ فروت، علاوه بر مواد معدنی (آهن و کلسیم) دارای ویتامین های B3 ,B2 ,B1,A است. 


مضرات
گریپ فرود سطح چربی خون را کاهش می دهد و برخی تحقیقات نشان می دهد که گریپ فرود قرمز در کاهش سطح چربی خون به مراتب موثرتر از نوع سفید این میوه است.

از آنجا که برخی از مطالعات نشان می دهد که این میوه با برخی از داروها تداخل پیدا می کند لذا در صورت مصرف گریپ فرود با هدف کاهش چربی خون، بهتر است ابتدا با پزشک مشورت شود.

نوشیدن آب گریپ فرود همزمان با مصرف برخی داروها کشنده است.

محققان مرکز طبی دانشگاه روچستر به تازگی دریافته اند که نوشیدن آب میوه گریپ فرود برای برخی افراد در شرایط پزشکی خاص کشنده است.

این محققان بر روى بیمارى که دچار کلسترول بالا و سایر فاکتورهاى خطرساز براى ابتلا به امراض قلبى بود، مطالعه کردند. این بیمار به لحاظ رژیم غذایى خود در ورزش کردن مورد آزمایش قرار گرفت. این بیمار ۲ ماه بعد به فلوریدا سفر کرد و ناگهان دچار درد ماهیچه ای، خستگى و تب شد که وى را فورا به اورژانس منتقل کردند. این بیمار سپس دچار نقص در کلیه شده و در نهایت جان خود را از دست داد. محققان پس از کالبد شکافى و تحقیقات پزشکى لازم به این نتیجه رسیدند تنها تغییر اصلى در رژیم غذایى این فرد نوشیدن ۲ تا ۳ لیوان آب میوه تازه گریپ فرود در روز بود.

ترکیب داروهایى که این بیمار مصرف مى کرده با آب این میوه منجر به بروز این حالت شده بوده و این در حالى است که اغلب بیماران و مردم از این تداخلات تغذیه اى و نتایج آن بى اطلاعند.

پرخطرترین این تاثیرات مصرف این نوشیدنى به همراه برخى داروهاى کاهش دهنده کلسترول است.

این میوه ماده‌ای به نام نارینجنین (Naringenin) دارد که میزان قند خون را متعادل می‌کند با تحریک کبد در سوخت چربی اضافه، مانع بروز سندروم سوخت و ساز که زمینه ساز بیماری دیابت است می‌شود. اما این میوه می‌تواند میزان هورمون استروژن در بدن را افزایش دهد.

زنان مسن تری که روزی یک چهارم گریپ فروت را مصرف می کنند ۳۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند. اگرچه این میوه منبع عالی ویتامین C، فیبر و فیتونیوترینت‌ها است، مصرف روزی نصف این میوه یا ۲۵۰ میلی لیتر آب میوه آن کافی است.  مصرف بیش از یک لیتر آب گریپ فروت یا ۲ عدد در روز، به بدن ضرر می‌رساند و باید از آن پرهیز شود.

به نظر میرسد گریپ فروت همچنین باعث کاهش فشار خون می شود.


منبع : آفتاب-سلامت نیوز-دنیای تغذیه